مراقبت از سلامت کتاب و کتابخانه‌

//مراقبت از سلامت کتاب و کتابخانه‌

مراقبت از سلامت کتاب و کتابخانه‌

نویسنده: محمد رزاقی

مراقبت از سلامت کتاب و کتابخانه‌ همواره یکی از دغدغه‌های کتابخوان‌ها و کتابدارهاست.

کتاب‌ها در مقابل رطوبت، گرد و غبار، قارچ و کپک آسیب‌پذیر هستند. یکی از بهترین روش‌ها برای نگهداری از کتاب و کتابخانه‌ها استفاده از دستگاه تصفیه کننده هوا ست.

البته این دستگاه تصفیه کننده هوا باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند:

تولید کننده اوزون باشد

اوزون مولکولی است که از سه اتم اکسیژن ساخته می‌شود.

اوزون این قابلیت را دارد که بوهای نامطبوع، میکروب‌ها، گازهای سمی نظیر ترکیبات آلی فرار (VOCs) از جمله فرمالدهید را از بین ببرد.

مقدار مشخصی اوزون می‌تواند کیفیت هوایی که تنفس می‌کنیم را بالا ببرد.

تولید کننده ازن باشد

تولید کننده یون باشد

گرد و غبارهای موجود در محیط‌های بسته مانند خانه یا کتابخانه به طور معمول دارای بار الکتریکی هستند و به همین دلیل به دیوار، اشیاء و کتاب‌ها می‌چسبند.

تصفیه‌کننده‌هایی که یون منفی تولید می‌کنند موجب می‌شوند که گرد و غبار از روی دیوار و اشیاء فرو بریزند و از طریق مکنده‌ی تصفیه هوا به سمت دستگاه رفته، از فیلترها عبور کرده و تصفیه شوند.

تکنولوژی بکار رفته در فیلتر هپا به صورتی است که گرد و غبار و سایر آلودگی‌ها را با دقت بالاتر از ۹۹/۹۷% تصفیه می‌کند (این میزان در تکنولوژی مراقبت از سلامت اسنواکووی معادل ۹۹/۹۹% می‌باشد).

همچنین هوای محیط‌های داخلی را که علاوه بر آسیب به دستگاه تنفسی، موجب فرسودگی کتاب و کتابخانه‌مان می‌شوند را پاکسازی می‌کند.

مجهز به فیلتر هپا باشد

از بین برنده‌ی گازهای سمی باشد

گازهای سمی ناشی از پخت‌وپز و همچنین منابع متحرک آلودگی مثل اتومبیل‌ها جزء خطرناک‌ترین آلاینده‌های محیط‌های داخلی هستند و علاوه بر اینکه برسلامت ما تاثیر مخربی دارند، موجب از بین رفتن زودهنگام کتاب‌ها هم می‌شوند.

قابل حمل و جابجایی باشد

قابل حمل و جابجایی باشد

آخرین ویژگی مهم تصفیه‌کننده‌های مناسب برای مراقبت از سلامت کتاب و کتابخانه‌ ها قابلیت جابجا کردن دستگاه است.

با جابجا کردن دستگاه تصفیه هوا می‌توان ضریب اطمینان از پاک شدن زوایای مختلف خانه، کتابخانه و محیط‌های داخلی را بالا ببریم.

چرا اسنواکووی؟؟

راه‌حل جهانی برای مراقبت از سلامت کتاب و کتابخانه‌

بنابراین برای محافظت از منابع سلامت روحی و فکری‌مان یعنی کتاب‌ها و کتابخانه‌ها، باید به دنبال دستگاه‌ تصفیه هوایی باشیم که با تکنولوژی روز دنیا ویژگی‌های لازم را داشته باشد و نیاز ما به هوای پاک را در محیط آرام‌بخش کتابخانه مرتفع کند و همچنین مانع از فرسودگی بهترین دوست انسان‌ها شود.

آیا شما می‌دانید که:
 کدام مدل تصفیه هوا دارای تمامی این ویژگی‌هاست؟

اسنواکووی یکی از اصلی‌ترین ارائه‌کنندگان تکنولوژی روز دنیا در زمینه تصفیه هواست که تمامی ویژگی‌های لازم را در دستگاه‌های خود گنجانده است.

 

منابع:

ثبت ديدگاه