فیلتر هپا قوی‌ترین جاذب ذرات

//فیلتر هپا قوی‌ترین جاذب ذرات

فیلتر هپا قوی‌ترین جاذب ذرات

فیلتر هپا (HEPA) یا High Efficiency Particulate Air از الیاف به هم فشرده‌ی خاصی تشکیل شده است که دارای منافذ بسیار ریزی برای جلوگیری از عبور ذرات درشت، متوسط، ریز و بسیار ریز است.

هپا چیست؟

هپا در واقع به معنای فیلتر ذرات هوا با راندمان بالا است. فیلتر های هپا بسته به الیاف موجود عمل می نمایند و با قطع کردن و حبس کردن ذرات همراه است.
این فیلتر به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند ۹۹٫۹۷% از ذرات معلق در هوا به ریزی حداقل ۰٫۳ میکرون را در زمان عبور از خود از بین ببرد.

چرا ۰٫۳ میکرون؟

پرنفوذترین ذرات معلق در هوا همین قدر سایز دارند.

تاریخچه هپا

هپا برای اولین بار در دهه ۱۹۵۰ اختراع شد و در طی زمان بارها مورد بازبینی و طراحی مجدد قرار گرفت تا اینکه در سال ۱۹۹۸ تکنولوژی AIROCIDE توسط NASA معرفی شد که برای فیلتراسیون ترکیبات ارگانیک فرار در هوا استفاده می شد و هپا زیرمجموعه آن قرار گرفت.

HEPA در اصل برای تمیز کردن و از بین بردن ذرات رادیواکتیو و خطرناک تولید و توسعه داده شد.

در حال حاضر در کارخانجات و محل کارهایی که محصول تولیدی‌شان به همراه خود، گرد و غبار تولید می‌کند به شدت به HEPA نیاز است.

همچنین فیلترهای هپا یکی از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در اتاق‌های عمل جهت استریل کردن هوای اتاق و حذف باکتری‌ها و ویروس‌ها است.

امروزه استفاده از فیلتر هپا در دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی مرسوم شده است.

این فیلترها با کارایی بسیار خوبی که دارند می‌توانند کیفیت هوا را در محل سکونت و کار ما بهبود بخشند و عوارض بیماری‌هایی چون آلرژی و آسم را کاهش دهند.

همچنین ترکیب فیلتر هپا با فیلتر کربن اکتیو، روش بسیار مؤثری است که باعث می‌شود یک دستگاه تصفیه هوا بهترین راندمان را در جذب ذرات معلق و آلاینده‌های شیمیایی داشته باشد.

فیلتر هپا چگونه کار می‌کند؟

در دستگاه‌های تصفیه هوا با استفاده از یک فن، هوا به درون دستگاه کشیده می‌شود و در مسیر خود از فیلترهای مختلفی از جمله فیلتر هپا رد می‌شود.

روزنه‌های موجود در این فیلتر فضایی در حدود ۰.۳ میکرون دارند که باعث می‌شود جریان هوا از فیلتر رد شود اما ذرات بزرگ‌تر از آن فضا در فیلتر باقی بمانند.

این ذرات شامل آلاینده‌های هوا و گردوغبار می‌شوند.

فیلتر هپا

فیلتر این ذرات با سه روش به صورت همزمان انجام می‌پذیرد:

مسدود کردن

ذرات با قطر ۱۰۰ نانومتر که در هوا وجود دارند در فیلتر باقی می‌مانند و جریان هوا از فیلتر عبور می‌کند.

گیر افتادن

از آنجا که بافت فیلتر هپا متراکم است، ذرات بزرگ‌تر از ۰٫۱ میکرون در الیاف متراکم فیلتر گیر می‌افتند اما جریان هوا عبور می‌کند.

انتشار و پراکندگی

ذرات کوچک‌تر از ۱ میکرون به‌طور مداوم تغییر جهت می‌دهند و در یک مسیر نامنظم حرکت می‌کنند.

این نوع حرکت باعث می‌شود تا سرعت انتشار آن‌ها کاهش پیدا کرده و احتمال گیر افتادنشان در فیلتر هپا افزایش یابد.

طول عمر فیلتر هپا

توصیه می‌شود که HEPA هر ۶ الی ۱۲ ماه یکبار تست شود. از آنجا که پس از حدود ۲۴ ماه هپا شروع به تجزیه و از بین رفتن می‌کند.

بهتر است که هر ۲ سال یکبار حتی در صورت عدم استفاده از آن هم عوض شود.

چرا در کنار فیلتر هپا بجای چوب از فلز استفاده می‌شود؟

در دستگاه‌های تصفیه هوا نرخ جذب ذرات میکروبی توسط فلز نسبت به چوب بسیار بهتر است.

هپا در کنار PRE-FILTER

چون فیلترهای سلولوزی می‌توانند در دراز مدت حکم یک تقویت کننده برای میکروب‌ها را بازی کرده و موجب رشد آنها شوند
به همین خاطر از PRE-FILTER در کنار هپا استفاده می‌کنند تا از نفوذ ذرات خاک جلوگیری شود.

فیلتر هپا اسنواکووی تکنولوژی برتر

فیلتر هپا اسنواکووی تکنولوژی برتر

اسنواکووی برای نیازهای مختلف سیستم‌های فیلتراسیون متنوعی پیش‌بینی کرده که هوا را با بالاترین درجه خلوص به مصرف کننده عرضه می‌کند.

فیلتر HEPA در این تکنولوژی با استفاده از ترکیبات مواد طبیعی (درخت جینگو و سماق ژاپنی)  میکروب‌ها  را جذب کرده و ویروس‌ها را تا ۹۹٫۹۹% غیر فعال می‌کند این در حالی است که  در سایر برند های تولید کننده‌ی دستگاه‌های تصفیه کننده هوا قدرت جذب توسط فیلتر هپا نهایتا تا میزان ۹۹٫۹۷% است.

ثبت ديدگاه